Trápi vás bolesť hlavy, duševné napätie, nepokoj, tréma, nervozita pred menštruáciou, zvýšené napätie svalov šije alebo máte problém s vykašliavaním? Na všetky uvedené problémy vám môže pomôcť jeden jediný liek bez lekárskeho predpisu – Guajacuran – liek so slabými upokojujúcimi účinkami. Užívať ho môžu nielen dospelí, ale aj deti vo veku od 6 rokov, deti do 6 rokov len na odporúčanie lekára.
Podstatu lieku Guajacuran tvorí účinná liečivá látka nazývaná guajfenezín. V jednej obalenej tablete je obsiahnutých 200 mg tohto liečiva. Účinná látka guajfenezín nepôsobí priamo na centrálny nervový systém, a preto je považovaná za bezpečnú a nenávykovú – na rozdiel od benzodiazepínov (silnejších psychoaktívnych liekov).
Látka guajfenezín patrí do skupiny miernych anxiolytík, tým pádom pomôže zmierňovať emočné napätie spojené s pocitmi úzkosti počas bežných stresových situácií. Taktiež môže pomôcť pri nespavosti, ktorá plynie z psychickej nepohody. U detí môže mať mierne upokojujúce účinky.
Ďalšie pomocné látky, ktoré Guajacuan obsahuje, sú: laktóza, kukuričný škrob, sacharóza, mastenec, sodná soľ karboxymetylškrobu, želatína, tristearan hlinitý, koloidný oxid kremičitý, glycerol, oxid titaničitý, sodná soľ karmelózy, smaragdová zelená, biely a karnaubský vosk, arabská guma.
Pomoc vám Guajacuran poskytne napríklad vtedy, ak vás trápia nasledovné problémy:
Keby sme to mali zhrnúť, tento liek vám môže pomôcť znížiť vaše duševné a citové napätie i tlmiť pocit úzkosti. Ak vás trápi nespavosť, pri užití pred spánkom vám môže pomôcť tento problém odstrániť. Taktiež ho môžete využiť v rámci uvoľnenia napätých svalov a svalových kŕčov. Keďže tento liek sa podieľa na riedení hlienu, účinný môže byť aj v rámci liečby produktívneho kašľa.
Tak, ako pri užívaní iných liekov, aj v prípade Guajacuranu sa môžu objaviť možné vedľajšie účinky. Samozrejme, nemusia sa prejaviť u každého. Medzi zriedkavé možné vedľajšie účinky patrí napríklad únava, ospalosť, svalová slabosť, nevoľnosť, prípadne zvracanie. Veľmi zriedkavé možné vedľajšie účinky predstavujú kožné alergické reakcie alebo zmeny v krvnom obraze.
Je taktiež dôležité spomenúť, že vyššie dávky tohto lieku môžu negatívne ovplyvniť činnosti, ktoré vyžadujú zvýšené sústredenie – šoférovanie, obsluha strojov, práca vo výškach a podobne.
Ak to lekár nestanoví inak, dospelí a dospievajúci od 12 rokov by mali užívať zvyčajne 1, výnimočne 2 tablety 3 – 5x denne. Maximálna denná dávka predstavuje celkovo 12 tabliet. Deti vo veku 6 – 12 rokov by mali užívať 1 tabletu 1 – 2x denne. Ako sme už spomínali v úvode, deti do 6 rokov môžu tento liek užívať len na odporúčanie lekára.
Pokiaľ vás čaká verejné vystúpenie a máte trému, odporúča sa 25 – 30 minút predtým užiť 1 tabletu. Liek nie je vhodné užívať v období tehotenstva a dojčenia. Guajacuran taktiež nesmú užívať osoby, ktoré trpia myastenickým syndrómom alebo ochorením myasténia gravis. Počas užívania tohto lieku sa nesmú konzumovať alkoholické nápoje. Ak sa vám stane, že náhodou zabudnete užiť tento liek počas pravidelného stanoveného časového odstupu, neužívajte dvojnásobnú dávku, aby ste tak nahradili vynechanú tabletku.
Užívanie Guajacuranu so súčasným užívaním niektorých liekov sa môže vzájomne ovplyvňovať. Jedná sa predovšetkým o lieky s obsahom paracetamolu, kyseliny acetylsalicylovej a lieky s tlmiacim účinkom na centrálny nervový systém. Ak sa teda chystáte užívať Guajacuran, no užívate aj iné lieky (na lekársky predpis alebo aj bez lekárskeho predpisu), poraďte sa v tejto veci s lekárom a bez jeho súhlasu sa do samoliečby Guajacuranom pre istotu nepúšťajte.
Ak sa vaše problémy počas 3 dní užívania Guajacuranu nezlepšujú, prípadne nastane zhoršenie stavu, vyhľadajte lekársku pomoc. V prípade, že Guajacuran užívate dlhodobo, mali by ste absolvovať priebežnú kontrolu u vášho lekára. Pred užitím tohto lieku sa vždy riaďte informáciami uvedenými v príbalovom letáku, pripadne sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom.