Čo pomáha na alergiu?

Alergie sú zrejme najčastejším zdravotným problémom, s ktorým sa stretávame. Je to reakcia imunitného systému na určitý alergén. Za najčastejší sa považuje peľ, nasledujú zvieracie chlpy a výnimkou nie sú ani niektoré potraviny. Alergická reakcia sa tiež môže prejaviť po bodnutí hmyzom alebo po vystavení pokožky na slnku. Pripravili sme pre vás rýchly prehľad voľnopredajných liekov, ktoré sa môžu podieľať na tlmení príznakov alergie.

Aké sú príznaky alergie?

Alergény sa do nášho tela môžu dostať prostredníctvom nosa, úst, tráviaceho traktu alebo pokožky. Ak imunitný systém vyhodnotí alergén ako patogén, spustí obrannú reakciu, ktorá sa navonok môže javiť ako choroba. Preto pri alergii na peľ, roztoče alebo zvieraciu srsť možno pozorovať napríklad:

  • kýchanie,
  • slzenie a pálenie očí,
  • nádchu,
  • svrbenie nosa a jazyka,
  • žihľavku,
  • kašeľ.

Aj v prípade alergie na niektoré potraviny sa môžu objaviť uvedené príznaky, doplnené však môžu byť aj hnačkou, nevoľnosťou, zvracaním alebo bolesťami brucha. V niektorých prípadoch, predovšetkým po bodnutí hmyzom alebo skonzumovaní niektorých potravín, sa môže objaviť aj anafylaktický šok. Ten predstavuje najťažší príznak akútnej alergickej reakcie a môže byť život ohrozujúci.

Odporúčané lieky a prípravky na alergiu

Ak sa objavia ťažšie prejavy alergie, je nutné vyhľadať lekára (imunoalergológa). Pri miernejších prejavoch môžete pristúpiť ku krátkodobej samoliečbe pomocou voľnopredajných produktov na alergie. Váš výber by sa mal, samozrejme, odvíjať od typu alergie.

Lieky na alergiu všeobecne zaraďujeme medzi antihistaminiká. Dostupné môžu byť vo forme tabliet, sprejov do nosa či očných kvapiek. Tieto lieky bojujú proti nepríjemným prejavom alergie, no zároveň sa môže stať, že niektoré z nich spôsobia únavu a ospalosť. Súčasná ponuka na trhu však obsahuje aj tzv. moderné antihistaminiká, ktorých sa vedľajší sedatívny účinok netýka. Jedným z nich je napríklad liek Dasseltino.

Ktoré voľnopredajné lieky pomáhajú pri alergii?

Dostatočný pitný režim je tiež súčasťou prevencie proti chrípke. V zimnom období sú na doplnenie tekutín ideálne bylinkové čaje. Siahnuť môžete po akejkoľvek bylinke. V chladnejších dňoch však odporúčame zaliať si niektorú z bylinných zmesí proti prechladnutiu, prípadne zmes, ktorá obsahuje echinaceu, zázvor, rakytník, lipu či šípky. Tieto čaje sa často označujú aj ako „čaje na imunitu“ a pomôžu vám zostať fit.

Spoločnosť Jamieson Laboratories je najstarším a najväčším výrobcom a distribútorom prírodných vitamínov, minerálov a koncentrovaných doplnkov stravy v Kanade. Už od roku 1922 prináša na trh množstvo inovatívnych produktov a teší sa veľkej priazni predovšetkým pre kvalitu, čistotu a bezpečnosť výroby aj samotných produktov.

Neprehliadnite

[foobar id="289907"]