Všetko, čo by ste mali vedieť o infekciách močových ciest

Infekcie močových ciest môžu postihovať rôzne časti močového systému. Sú sprevádzané bolesťou a diskomfortom. Zápal môže byť lokalizovaný v dolných alebo horných močových cestách. Pri zasiahnutí dolných močových ciest ide o zápal močového mechúra (cystitíde) alebo o zápal močovej trubice (uretritíde). Keď zápal prejde do horných močových ciest, diagnostikuje sa to ako zápal obličiek (pyelonefritíde).

Močové cesty sú náchylné na vznik infekcií

Močové cesty sa skladajú z viacerých častí:

  • Obličky: párový orgán lokalizovaný v zadnej časti tela, tesne nad bokmi. Fungujú ako hlavný filter nášho tela, pričom odstraňujú odpadové látky a prebytočnú vodu z krvi.
  • Močovody: zabezpečujú transport prefiltrovaného moču z obličiek do močového mechúra.
  • Močový mechúr: elastický orgán, ktorý slúži na uskladnenie moču.
  • Močová rúra: trubica, ktorá slúži na vylučovanie moču.

Ako sa vlastne môžu močové cesty infikovať?

Moč je vedľajším produktom filtračného systému v obličkách a normálne je bez akejkoľvek kontaminácie, bez infekcie, bez baktérií. Baktérie sa však môžu dostať do močového systému zvonka, a tým spôsobujú problémy ako je infekcia a následne zápal. Infekcie močových ciest sú veľmi časté a trpia nimi spravidla viac ženy ako muži, no ani deti, či starší dospelí, nie sú výnimkou. Častejší výskyt infekcií je u žien spôsobený tým, že močová trubica žien je kratšia a bližšie ku konečníku. V konečníku je prirodzene prítomná baktéria E. coli a jej prestup do močových ciest je u žien jednoduchší ako u mužov. Preto sa odporúča utieranie konečníka po stolici spredu dozadu. Rovnako treba dbať na správnu hygienu u malých detí, pretože nedostatočným alebo zlým utretím sa u detí tieto zápaly vyvinú veľmi rýchlo. U starších dospelých je zvýšené riziko cystitídy spôsobené neúplným vyprázdnením močového mechúra. Existuje niekoľko zdravotných ťažkostí, ktoré s tým môžu súvisieť, napríklad zväčšenie prostaty, prolaps (spadnutie) močového mechúra alebo inkontinencia (mimovoľný únik) moču. Nie každá infekcia močových ciest môže prejsť až do močového mechúra či obličiek, preto včasná liečba a podchytenie stavu je kľúčová.

Zápal močových ciest vám odhalia nepríjemné príznaky

Ak sa zápal rozvinie v horných močových cestách, prejaví sa horúčkou, nevoľnosťou alebo vracaním a bolesťou brucha. Môže byť prítomná aj bolesť chrbta lokalizovaná najmä v bedrovej oblasti. Človek sa cíti zoslabnutý a malátny. Moč býva zakalený a zapáchajúci. Vo všeobecnosti teda príznaky infekcie močových ciest sú:

  • bolestivé močenie,
  • nutkanie na močenie,
  • mimovoľný únik moču,
  • bolesť v boku alebo v panvovej oblasti, ktorá sa zvykne veľmi rýchlo zhoršovať,
  • tlak v dolnej panve,
  • časté močenie,
  • močenie po kvapkách,
  • zvýšená teplota,
  • abnormálna farba moču (zakalený moč),
  • páchnuci moč,
  • krv v moči.

S týmto nepríjemným stavom sa už stretlo mnoho z nás, a dokonca niektorým sa infekcie vracajú opakovane. Ako teda infekciám močových ciest predísť, ako ich podchytiť správnou liečbou včas a kedy je nutné zájsť k lekárovi?

Liečba zápalu močových ciest: Ako na ňu?

Už ako malým deťom nám rodičia vraveli, že nemáme sedieť v chladnom počasí na zemi alebo na múrikoch, pretože prechladneme. Možno nad tým väčšina mávla rukou, no kto prvý krát pocítil pálenie pri močení, či náhle nutkanie na močenie, veľmi rýchlo si premyslel, ako a kam sa posadí. Začínajúci zápal sa prejavuje hlavne pálením pri močení a častou frekvenciou močenia, pričom močenie je bolestivé a len po kvapkách. Pri týchto pocitoch je správne sa poriadne obliecť, zabaliť do deky a uvariť si šálku urologického čaju. Vďaka bylinkám v čaji možno činnosť obličiek a močového mechúra dostať do normálu. V lekárni si môžete vybrať jednotlivé bylinky samostatne alebo vyskúšať zmesi viacerých bylín, ktoré sú zväčša označené ako urologické čaje. Príjem tekutín by mal byť zvýšený, približne 3 – 4l za deň.

Bylinné extrakty sa však spracovávajú do rôznych liekových foriem a vy si môžete vybrať, ktorá vám najviac vyhovuje – napríklad sirupy (vhodné pre deti), granuláty, šumivé tablety alebo perorálne tablety. Niektoré z výživových doplnkov sú určené na akútne stavy, iné na dlhodobé užívanie. Najčastejšie používané bylinky pri infekciách močových ciest sú uvedené v tabuľke:

Bylinka

Účinok

Praslička roľná

močopudné, protizápalové účinky

Vŕbovka malokvetá

podporuje normálnu činnosť močových ciest, pomáha organizmu zbavovať sa škodlivých látok a pôsobí proti zväčšeniu prostaty u mužov

Medvedica lekárska

antibakteriálny účinok

Breza previsnutá

podporuje činnosť obličiek

Zlatobyľ obyčajná

podporuje činnosť obličiek, močopudné účinky

Ibiš lekársky

protizápalový účinok

Buko list

protizápalový, močopudný účinok, dezinficiens močových ciest

Vres obyčajný

protizápalový, močopudný účinok

Žihľava dvojdomá

močopudné účinky, prečisťuje močové cesty

Ihlica tŕnistá

močopudné účinky, dezinficiens močových ciest

Šípky

prečisťujú močové cesty

Rozmarín lekársky

močopudný, protizápalový účinok

Zemežlč menšia

protizápalové účinky

Ligurček lekársky

močopudné účinky

Kapucínka väčšia

antibakteriálne, protizápalové účinky

Brusnice na zápal močových ciest

Veľmi účinné pri infekciách močových ciest je užívanie extraktov z kanadskej brusnice (brusnica veľkoplodá, Vaccinium macrocarpon). Hlavnými zložkami brusníc sú proantokyanidíny, organické kyseliny, fruktóza, vitamín C a ďalšie látky. Práve proantokyanidíny zabraňujú prichyteniu baktérií E. coli k bunkám endotelu močových ciest a vytváraniu biofilmu, ktorý vedie k rozvoju zápalu. Užívanie brusnicových extraktov alebo pitie čajov s obsahom brusníc je bezpečné aj pre deti, či tehotné ženy.

Ako predísť infekcii či často opakovanému výskytu infekcií?

V súčasnosti je na trhu množstvo produktov s obsahom bylín, brusníc alebo probiotík, ktoré sa líšia v závislosti od účelu, na ktorý ich chcete používať. Buď sa snažíte infekcii predísť alebo už liečiť aktívnu infekciu. Na prevenciu a liečbu akútnej, či opakovanej infekcie močových ciest, sa užívajú prípravky s obsahom D-manózy. D-manóza je monosacharid prirodzene prítomný v niektorých druhoch ovocia alebo zeleniny. Jej účinok spočíva v schopnosti oddeliť baktérie naviazané na steny močových ciest a následne sú prirodzenou cestou spoločne s D-manózou vylúčené z tela močom.

Liečba bylinkami a výživovými doplnkami je však len podporná. Ak vaše príznaky pretrvávajú alebo sa nepríjemný stav zhoršuje, treba kontaktovať lekára.

So zápalom močových ciest treba navštíviť lekára. Aké vyšetrenia vás čakajú?

V ľahších prípadoch vám pomôže váš všeobecný lekár, ktorého zaujímajú hlavne príznaky a okolnosti vzniku infekcie. Vo väčšine prípadov lekári vyšetria vzorku moču pomocou lakmusového papierika a výsledok sa ukáže za pár minút. Toto veľmi rýchle vyšetrenie odhalí krv v moči alebo zmenu pH moču, ktorá signalizuje infekciu v močových cestách.

Vzorku moču, ktorú odoberiete do sterilnej skúmavky lekár pošle na laboratórne vyšetrenie, ktoré odhalí pôvodcu infekcie. V prípade bakteriálneho pôvodcu, lekár stanoví podľa citlivosti vhodnú antibiotickú liečbu. Pri opakovaných alebo chronických zápaloch vás všeobecný lekár odporučí k urológovi. Keďže sú zápaly častejšie u žien ako u mužov, a infekcie u žien sú obvykle zamieňané s gynekologickými zápalmi, nie je vylúčená návšteva gynekológa.

Infekt v horných močových cestách je komplikovanejší a nestačí len vyšetrenie u všeobecného lekára. Pravdepodobne vás lekár odošle na nefrológiu, kde vám urobia ďalšie vyšetrenia, vrátane sonografie obličiek.

Ako podporiť liečbu zápalu močových ciest?

Ak vám lekár predpísal antibiotickú liečbu, je nutné antibiotiká užívať presne podľa rozpisu. Antibiotickú liečbu je vhodné dopĺňať probiotikami, avšak aspoň s troj hodinovým odstupom. Vhodné sú kmene laktobacilov (Lactobacillus fermentum) a bifidobaktérií.

Liečba opakujúcich sa infekcií je často doplňovaná imunomodulačnými látkami, ktoré stimulujú váš imunitný systém k lepšiemu boju proti infekciám. Môžu sa podávať aj súbežne s antibiotickou liečbou pri akútnych uroinfektoch, čím výrazne zvyšujú úspešnosť nastavenej liečby. Aby ste infekciám močových ciest úspešne predchádzali, treba mať na pamäti pár zásad:

  • Príjem tekutín majte minimálne 2,5 – 3l za deň a pite priebežne. Najvhodnejšie je piť čistú vodu a vyhýbať sa sladený nápojom.
  • Dodržujte správnu životosprávu, ktorá pomáha k lepšiemu vyprázdňovaniu.
  • Nezadržiavajte dlho moč.
  • Dávajte si pozor na prechladnutie, a to aj od nôh či krížov.
  • Dodržujte pravidelnú hygienu. Ženám sa odporúča používanie mydiel určených na intímnu hygienu.
  • Dodržujte hygienu po pohlavnom styku.
  • Po kúpaní si prezlečte mokré plavky.
  • Noste vzdušnú bielizeň, najlepšie z bavlny (obmedzte nosenie tango nohavičiek).

Aj keď postupuje podľa odskúšaných pravidiel, niekedy sa infekcii nedokážete vyhnúť. Liečbu treba zahájiť čo najskôr a rešpektovať inštrukcie lekára či lekárnika. V prvom rade nepreceňovať svoje zdravie a liečbu dotiahnite do samého konca.

Dostatočný pitný režim je tiež súčasťou prevencie proti chrípke. V zimnom období sú na doplnenie tekutín ideálne bylinkové čaje. Siahnuť môžete po akejkoľvek bylinke. V chladnejších dňoch však odporúčame zaliať si niektorú z bylinných zmesí proti prechladnutiu, prípadne zmes, ktorá obsahuje echinaceu, zázvor, rakytník, lipu či šípky. Tieto čaje sa často označujú aj ako „čaje na imunitu“ a pomôžu vám zostať fit.

Spoločnosť Jamieson Laboratories je najstarším a najväčším výrobcom a distribútorom prírodných vitamínov, minerálov a koncentrovaných doplnkov stravy v Kanade. Už od roku 1922 prináša na trh množstvo inovatívnych produktov a teší sa veľkej priazni predovšetkým pre kvalitu, čistotu a bezpečnosť výroby aj samotných produktov.

Neprehliadnite

[foobar id="289907"]