Čo vám pomôže na zníženie vysokého krvného tlaku?

Vysoký krvný tlak nie je ničím nezvyčajným. Tento problém sa nazýva hypertenzia a dnes sa radí medzi veľmi časté civilizačné ochorenie. Je nebezpečný hlavne z toho dôvodu, že nemá presne stanovené priame prejavy, a preto sa môže stať, že ani len netušíte, že sa vás tento problém týka. Ak sa u vás hodnoty nameraného krvného tlaku dlhodobejšie pohybujú nad 120/80 mmHg, mali by ste spozornieť. Dlhotrvajúce vysoké hodnoty krvného tlaku totiž môžu byť pre zdravie veľmi nebezpečné.

Ako sa môže prejavovať vysoký krvný tlak?

Hypertenzia síce nemá presne definované prejavy, no môžu na ňu poukazovať napríklad nasledujúce príznaky:

  • poruchy spánku a nespavosť, bolesti hlavy, únava,
  • dýchavičnosť, búšenie srdca, tlak na hrudi,
  • opuch členkov,
  • pískanie v ušiach.

 

Za miernu hypertenziu sa považujú namerané hodnoty tlaku vo výške 140/90 mmHg, závažnú hypertenziu definujú hodnoty tlaku 180/110 mmHg. Krvný tlak kolíše, a preto sú jednorazové vyššie hodnoty považované za normálne. Ak sa ale vyskytujú dlhodobo, môže ísť o závažný problém. Ak sa vás uvedené hodnoty a príznaky týkajú, navštívte svojho lekára.

Čo môže byť príčinou vysokého krvného tlaku?

Medzi najčastejšie faktory, ktoré môžu byť príčinou vysokého krvného tlaku, patrí:

  • nedostatočný pohyb, zlá životospráva,
  • vysoký vek,
  • genetická predispozícia, dedičné faktory,
  • obezita, vysoký cholesterol,
  • dlhodobý stres, rozčuľovanie sa, úzkosť,
  • fajčenie, konzumácia alkoholu,
  • nadmerný príjem soli z potravy,
  • vážnejšie ochorenia, ako sú napríklad ochorenia pečene či srdca.

 

Ako môžete znížiť vysoký krvný tlak?

Liečba diagnostikovanej hypertenzie podlieha užívaniu liekov predpísaných od lekára. Aj preto je nutné s vysokým tlakom vždy navštíviť lekára, ktorý vám navrhne a nastaví adekvátnu liečbu.

V rámci liečby mierne zvýšeného tlaku, starostlivosti o srdcovo-cievny systém či prevencie môžete siahnuť po voľnopredajných doplnkoch s obsahom magnézia, vitamínu D, draslíka, lecitínu, koenzýmu Q10 ale aj extraktu z cesnaku, hlohu, imela alebo mastichy. Spojiť to môžete aj s pitím bylinných čajov, napríklad z medovky, bazy alebo prasličky.

Okrem farmakologickej liečby a užívania výživových doplnkov je predovšetkým potrebné nasadiť režimové opatrenia. Vyhnite sa fajčeniu, konzumácii alkoholu a nadmernému príjmu soli. Je potrebné dbať taktiež na pravidelnú fyzickú aktivitu, kvalitný spánok, zníženie stresu, zdravé stravovanie, prípadne zhodiť prebytočné kilá.

Vybrali sme pre vás produkty, ktoré vám môžu pri znižovaní krvného tlaku pomôcť:

Dostatočný pitný režim je tiež súčasťou prevencie proti chrípke. V zimnom období sú na doplnenie tekutín ideálne bylinkové čaje. Siahnuť môžete po akejkoľvek bylinke. V chladnejších dňoch však odporúčame zaliať si niektorú z bylinných zmesí proti prechladnutiu, prípadne zmes, ktorá obsahuje echinaceu, zázvor, rakytník, lipu či šípky. Tieto čaje sa často označujú aj ako „čaje na imunitu“ a pomôžu vám zostať fit.

Spoločnosť Jamieson Laboratories je najstarším a najväčším výrobcom a distribútorom prírodných vitamínov, minerálov a koncentrovaných doplnkov stravy v Kanade. Už od roku 1922 prináša na trh množstvo inovatívnych produktov a teší sa veľkej priazni predovšetkým pre kvalitu, čistotu a bezpečnosť výroby aj samotných produktov.

Neprehliadnite

[foobar id="289907"]