Čo pomáha na vykašliavanie?

Vykašliavanie hlienu sa zvyčajne spája s produktívnym kašľom, ktorý je príznakom zápalových alebo vírusových infekcií dýchacích ciest. Vykašliavaním sa telo zbavuje nahromadených hlienov z dýchacích ciest. Vykašliavanie však v niektorých prípadoch môže byť náročné, a preto je v tomto prípade vhodné siahnuť po liekoch alebo doplnkoch, ktoré ho môžu uľahčiť a podporiť.

Kedy a prečo dochádza k vykašliavaniu hlienov?

Hlieny sa v našom tele tvoria prakticky neustále. Ak však dôjde k bakteriálnej alebo vírusovej infekcii, teda k chrípke, prechladnutiu, nádche, ale aj alergickej reakcii alebo astme, ich produkcia sa rapídne zvýši. Úlohou hlienu je zachytávať baktérie alebo nečistoty, pričom jeho vykašliavaním dochádza k ich odstráneniu z dýchacích ciest. Kašeľ je jedným zo spôsobov, ako sa organizmus zbavuje tohto hlienu.

V niektorých prípadoch môže byť hlien príliš hustý a jeho vykašliavanie môže byť sťažené. V takom prípade je nutné zasiahnuť a vykašliavanie podporiť. V opačnom prípade môžu nastať zdravotné komplikácie, ako je napríklad upchávanie dýchacích trubíc.

Čo vám môže pomôcť na vykašliavanie?

Na podporu vykašliavania sa predovšetkým používajú lieky, ktoré hlien zvlhčujú. Označujú sa ako expektoranciá a delia sa na mukolytiká a sekretomotoriká.

Mukolytiká pomáhajú znižovať tuhosť hlienu, sekretomotoriká zvyšujú aktivitu priedušiek a vykašliavanie hlienu. Obľúbené prípravky na podporu vykašliavania sú napríklad Bromhexin 8 Berlin-Chemie, Solmucol alebo ROBITUSSIN EXPECTORANS sirup. Účinná látka, ktorá podporuje a uľahčuje vykašliavanie hlienu, je guajfenezín – tú obsahuje napríklad liek Guajacuran.

Voľnopredajné lieky a výživové doplnky na podporu vykašliavania môžu byť vo forme sirupu, šumivých tabliet, kvapiek či tabliet. Pri užívaní liekov na podporu vykašliavania a liečbu produktívneho kašľa sa zároveň nesmú užívať lieky, ktoré kašeľ tlmia.

Okrem vyššie spomenutých liekov vám v rámci podpory vykašliavania môžu pomôcť aj bylinky. Dobrou voľbou bude pitie čaju napríklad z bazy, mäty, slezu maurského, pľúcnika lekárskeho, divozelu veľkovetého, skorocelu, hluchavky, majoránky alebo echinacey.

Ďalším prírodným pomocníkom na podporu vykašliavanie je cibuľa – možno z nej pripraviť cibuľový čaj alebo cibuľový sirup s medom. Nápomocné vám môžu byť aj masti alebo gély na vonkajšie použitie, napríklad s obsahom eukalyptu alebo iných byliniek.

Lieky a doplnky, ktoré vám môžu uľahčiť vykašliavanie:

Dostatočný pitný režim je tiež súčasťou prevencie proti chrípke. V zimnom období sú na doplnenie tekutín ideálne bylinkové čaje. Siahnuť môžete po akejkoľvek bylinke. V chladnejších dňoch však odporúčame zaliať si niektorú z bylinných zmesí proti prechladnutiu, prípadne zmes, ktorá obsahuje echinaceu, zázvor, rakytník, lipu či šípky. Tieto čaje sa často označujú aj ako „čaje na imunitu“ a pomôžu vám zostať fit.

Spoločnosť Jamieson Laboratories je najstarším a najväčším výrobcom a distribútorom prírodných vitamínov, minerálov a koncentrovaných doplnkov stravy v Kanade. Už od roku 1922 prináša na trh množstvo inovatívnych produktov a teší sa veľkej priazni predovšetkým pre kvalitu, čistotu a bezpečnosť výroby aj samotných produktov.

Neprehliadnite

[foobar id="289907"]