Ako na prírodnú podporu trávenia?

Správne fungovanie trávenia súvisí s celkovým zdravím človeka. Ak v našom tele nie je niečo v poriadku, môžu na to poukazovať práve tráviace problémy. Existuje viacero prírodných spôsobov, vďaka ktorým možno funkciu tráviaceho traktu podporiť. Predstavujú nielen vhodnú prevenciu, ale aj podpornú liečbu pri prípadných tráviacich ťažkostiach.

Najčastejšie tráviace problémy a ich príčiny

Najčastejšie problémy s trávením predstavuje napríklad nadúvanie, plynatosť, pálenie záhy, hnačka, zápcha, bolesť brucha, nevoľnosť, vracanie, nadmerné grganie či pocit plnosti. Každý z nás sa už určite minimálne s jedným z nich stretol. Väčšinou sú záležitosťou niekoľkých hodín či dní, no ak ich pociťujete dlhodobo, mali by ste navštíviť lekára.

Okrem týchto príznakov sa tráviace ťažkosti ukazujú aj inak – pomerne netradične. Na to, že s vašim trávením nie je všetko v úplnom poriadku, totiž môže poukazovať napríklad aj zápach z úst, priberanie na váhe alebo naopak – rapídny úbytok váhy.

Čo spôsobuje tráviace problémy?

Tráviace problémy môžu spôsobovať napríklad:

  • vírusy, baktérie, ochorenia, alergie, nesprávna funkcia imunitného systému,
  • stres, fyzické vyčerpanie,
  • obezita, príjem nezdravej stravy, prejedanie sa, nedostatok vlákniny, zlý životný štýl,
  • užívanie niektorých liekov.

 

Podpora trávenia prírodnou cestou

Na zdravie nášho tráviaceho traktu pôsobí predovšetkým pestrá a vyvážená strava. Naopak, neprospievajú mu ťažké, mastné, slané jedlá či polotovary. Ak teda hľadáte niečo na prírodnú podporu trávenia, v prvom rade je potrebné pozrieť sa na váš jedálniček a upraviť ho tak, aby obsahoval čo najviac čerstvých a zdravých potravín.

Základom je dbať na pravidelný príjem vlákniny, probiotík, prebiotík a omega-3 mastných kyselín. Vo vašom jedálničku by preto nemali chýbať napríklad celozrnné potraviny, listová zelenina, brokolica, ľanové semienka, kyslá kapusta, zázvor, chia semienka, červená repa, losos, fenikel, jablká či poctivý jogurt. Pokiaľ nemáte možnosť konzumovať tieto potraviny, vlákninu, probiotiká či omega-3 si môžete doplniť aj pomocou voľnopredajných výživových doplnkov.

Z prírodných doplnkov, ktoré majú výborné účinky na tráviace procesy, sú odporúčané chlorella a spirulina. Vhodné budú aj prírodné výživové doplnky, ktoré obsahujú napríklad extrakty z ovocia, zeleniny alebo byliniek. Bylinky, s ktorými sa spájajú pozitívne účinky na trávenie, sú napríklad bazalka, aníz, echinacea, medovka, mäta prieporná, rozmarín, púpava alebo materina dúška. K dispozícii sú aj čaje na trávenie, ktoré obsahujú vhodnú zmes bylín.

Na správnu funkciu trávenia vo veľkej miere vplýva aj pitný režim, preto je potrebné dbať o dostatočný príjem tekutín – ideálne je piť vodu, šťavy či bylinkové čaje. Tráveniu taktiež veľmi prospieva pravidelný pohyb. Nemusí sa však jednať o náročnú fyzickú aktivitu, postačí napríklad pravidelné prechádzka alebo joga. Raz za čas sa odporúča aj detox organizmu.

Hľadáte niečo na trávenie? Pripravili sme pre vás výber prírodných doplnkov, ktorými môžete podporiť vaše trávenie:

Dostatočný pitný režim je tiež súčasťou prevencie proti chrípke. V zimnom období sú na doplnenie tekutín ideálne bylinkové čaje. Siahnuť môžete po akejkoľvek bylinke. V chladnejších dňoch však odporúčame zaliať si niektorú z bylinných zmesí proti prechladnutiu, prípadne zmes, ktorá obsahuje echinaceu, zázvor, rakytník, lipu či šípky. Tieto čaje sa často označujú aj ako „čaje na imunitu“ a pomôžu vám zostať fit.

Spoločnosť Jamieson Laboratories je najstarším a najväčším výrobcom a distribútorom prírodných vitamínov, minerálov a koncentrovaných doplnkov stravy v Kanade. Už od roku 1922 prináša na trh množstvo inovatívnych produktov a teší sa veľkej priazni predovšetkým pre kvalitu, čistotu a bezpečnosť výroby aj samotných produktov.

Neprehliadnite

[foobar id="289907"]