Upracte si svoje telo s detoxom

S príchodom jari si vo svojich domoch zvykneme robiť veľké jarné upratovanie. Všetko poriadne umyjeme, očistíme, nepotrebné veci vyhodíme a kúpime si niečo nové a pekné, čo osvieži náš domov. Podobne by sme mali pristúpiť aj k svojmu telu.

Náš organizmus je vybavený schopnosťou samoliečby. V dnešnej dobe však musí odolávať väčšiemu množstvu škodlivín, ktoré sa snaží vylúčiť močom, stolicou a potom. Pomáha mu v tom lymfatický systém, koža, pľúca, pečeň a črevá.

Ako na detox?

Modernou alternatívou pôstu je detoxikácia. Pod slovom detoxikácia si mnoho ľudí predstavuje drastickú diétu a pomerne rýchlu cestu k schudnutiu. Iní za ňou vidia úplné niekoľkodňové hladovanie. Detoxikácia organizmu môže byť krátkodobá – jednodňové detoxikačné kúry, kedy sa odporúča piť po celý deň iba čistú vodu, prípadne zeleninovú alebo ovocnú šťavu. Rovnako môže byť dlhodobá – niekoľko dní až týždňov, a vtedy sa delí do 4 fáz:

Prípravná fáza detoxu

Najskôr je po-trebné uvedomiť si, ako ste na tom so stravovaním. Pred samotnou detoxikáciou je vhodné zaradiť tzv. odľahčené dni, ktoré pripravia telo na očistu.

Ak si teda chcete upratať vo svojom tele, robte to s rozumom. Hlavne svoje telo počúvajte. Pokiaľ si nie ste istí, či detox zvládnete sami, radšej sa poraďte s odborníkom. Predídete tak negatívnej skúsenosti.

Odľahčená fáza detoxu

Potrvá 1 – 2 dni, ak sa stravujete racionálne a 7 – 14 dní, ak zatiaľ nejete veľmi zdravo. Odporúča sa piť 2,5 litra vody a očistných bylinných čajov denne (žihľava, mäta, resp. namiešané bylinné čaje). Tabu by malo byť nezdravé jedlo. Zaradiť by sme mali veľa zeleniny, strukovín, ovo-cia, semienok a orechov. Telo sa tak pripraví na detoxikáciu.

Detoxikačná fáza

Potrvá 3 – 7 dní. Množstvo tekutín je potrebné zvýšiť na 3 litre denne. Okrem vody a čajov pridajte ráno nalačno pohár letnej vody s vyžmýkaným citrónom alebo grepom. Medzi zakázané potraviny patrí mäso a všetky mliečne výrobky. Do jedálnička patrí zelená listová zelenina, obilniny, strukoviny, ryby, tofu, semienka, orechy, zelené klíčky či smoothie. Dávajte prednosť kašovitej strave, je ľahšie stráviteľná a zamerajte sa na zeleninové vývary.

Záverečná fáza

Skôr ako sa vrátite k normálnemu stravovaniu, zopakujte počiatočnú prípravnú fázu. Do jedálnička sa vám môže vrátiť mäso, cestoviny a kyslomliečne výrobky. Stále dbajte na to, aby všetko, čo jete, bolo ľahko stráviteľné a prospešné pre zdravie.

Autorka: Ing. Janka Trebulová, výživová poradkyňa

Dostatočný pitný režim je tiež súčasťou prevencie proti chrípke. V zimnom období sú na doplnenie tekutín ideálne bylinkové čaje. Siahnuť môžete po akejkoľvek bylinke. V chladnejších dňoch však odporúčame zaliať si niektorú z bylinných zmesí proti prechladnutiu, prípadne zmes, ktorá obsahuje echinaceu, zázvor, rakytník, lipu či šípky. Tieto čaje sa často označujú aj ako „čaje na imunitu“ a pomôžu vám zostať fit.

Spoločnosť Jamieson Laboratories je najstarším a najväčším výrobcom a distribútorom prírodných vitamínov, minerálov a koncentrovaných doplnkov stravy v Kanade. Už od roku 1922 prináša na trh množstvo inovatívnych produktov a teší sa veľkej priazni predovšetkým pre kvalitu, čistotu a bezpečnosť výroby aj samotných produktov.

Neprehliadnite

[foobar id="289907"]